اخبار > اشتغال از دستاوردها و ظرفیت‌ها تا برنامه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد


  چاپ        ارسال به دوست

اشتغال از دستاوردها و ظرفیت‌ها تا برنامه‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

کهگیلویه و بویراحمد که بر اساس اعلام مرکز آمار ایران با 16.4 درصد بعد از استان‌های کرمانشاه و چهارمحال و بختیاری سومین استان به لحاظ نرخ بیکاری در آخرین گزارش سال بوده است اکنون چشم به همت متولیان دوخته تا بتواند با ایجاد شرایط کسب و کار برای جوانان مستعد به بهبود معیشت مردم در آینده امیدوار باشد.
نرخ بیکاری کهگیلویه و بویر احمد در 10 سال اخیر بین 14 تا بالای 17 درصد در نوسان بوده است.
** دستاوردهای دولت تدبیر و امید
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت که ظرف سه سال گذشته افزون بر سه هزار و 600 فرصت شغلی مستقیم (به کارگمارده و بیمه شده) در سطح استان و در نهادهای دولتی و خصوصی ایجاد شده است.
صابر مظاهری اظهار داشت که افراد به کارگمارده شده، از مجموع 10 هزار و 256 نفر جوینده کاری بوده است که ظرف سه سال گذشته به این اداره کل مراجعه و مشاوره شغلی به آنها ارائه شده بود.
وی گفت: 9 هزار و 100 نفر از این تعداد در سامانه و مؤسسات کاریابی کهگیلویه و بویراحمد نام نویسی کرده بودند که تاکنون سه هزار و 600 نفر آنها موفق به جذب در سطح نهادها و مؤسسات خصوصی و دولتی شده‌اند.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: این تعداد افراد و فرصت‌های شغلی ایجاد شده به جز شغل‌هایی بوده که توسط سایر نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان و یا بانک‌ها از طریق ارائه تسهیلات اشتغالزایی، صاحب شغل شده‌اند.
مظاهری افزود که یکهزار و 568 نفر از این تعداد، افرادی هستند که در قالب «طرح کارورزی» و ظرف یک سال گذشته تاکنون در نهادهای خصوصی استان جذب شده‌اند.
مظاهری با بیان اینکه افزایش نرخ بیکاری در استان تنها مربوط به این دولت نیست و چالشی است که ریشه در گذشته دارد، گفت: نرخ بیکاری کهگیلویه و بویراحمد در طول بیش از یک دهه اخیر در همه این سال‌ها بین 14 تا بالای 17 درصد در نوسان بوده است.
وی معضل بیکاری در استان را مهمترین دغدغه و اولویت کاری مجموعه مدیریتی استان، فعالان اقتصادی و بخش خصوصی دانست و تصریح کرد: این موضوع همچون بسیاری از معضلات و پدیده‌های اجتماعی دیگر چند عاملی است و نمی‌توان تنها یک عامل را دلیل اصلی در بروز این مشکل قلمداد کرد.
وی فقر و محرومیت تاریخی و حاکم بر آن، ضعف سرمایه گذاری‌های غیردولتی، کمبود زیرساخت‌ها به ویژه در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری، وابستگی شدید اقتصاد به منابع دولتی و بانکی را از دلایل عمده بروز بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد ذکر کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت که مهاجرت‌های بی رویه، و خشکسالی‌های یک دهه اخیر نیز در بروز پدیده نامیمون بیکاری در این استان دخیل هستند.
مظاهری، افزایش روز افزون جویندگان کار و دانش آموختگان دانشگاهی در سطح کهگیلویه و بویراحمد به عنوان چالش جدی در حوزه اشتغال این استان را یادآور شد و گفت: نرخ بیکاری در بین دانش آموختگان این استان حدود 29 درصد اعلام شده است.
وی ادامه داد: براساس آخرین برآورد آماری، تعداد دانش آموختگان دانشگاهی بیکار در این استان 15 هزار و 654 نفر است.
وی بیان کرد که تعداد فارغ‌التحصیلان شاغل در این استان 37 هزار و 331 نفر و تعداد جوانان بیکار سنین 15 تا 24 سال نیز 6 هزار و 306 نفر است.
** راهکارهای کنترل نرخ بیکاری
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به لزوم بسیج امکانات علمی و آموزشی برای ترویج فرهنگ کارآفرینی گفت: اتکا به کارآفرینی لازمه توسعه اشتغالزایی و اقتصادی است.
مظاهری با بیان اینکه کشورهای توسعه یافته نظیر چین، ژاپن، هند و مالزی با فراهم کردن بستر کارآفرینی به توفیقات بزرگ اقتصادی رسیده‌اند، گفت: در مالزی فقر از 70 درصد در سه دهه قبل، اکنون به چهار درصد رسیده است.
وی اظهار کرد: در مالزی سرانه درآمد سالانه به سه هزار و 500 دلار رسیده است که در کشور ما و کهگیلویه و بویراحمد نیز ظرفیت بالایی برای تولید سرمایه، اشتغال پایدار و افزایش درآمد سرانه وجود دارد.
مظاهری به نقش نیروهای کارآفرین در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و نیز خودکفایی کشور در تمامی بخش‌های علمی و اقتصادی اشاره کرد و افزود: تأمین نیروی کار مولد، تولید ثروت و صدور دانش فنی و مهندسی نیازمند حمایت از نیروهای کارآفرین است.
وی داشتن مهارت و تخصص فنی را یکی از پیش نیازهای قشر جوان تحصیلکرده و جویندگان کار دانست و تصریح کرد: بسیاری از تحصیلکرده ها به دلیل نداشتن مهارت به دنبال کار اداری با درهای بسته مواجه می‌شوند که این بزرگترین مساله و مشکل اقتصادی جامعه است.
مظاهری افزایش بیکاری در جامعه را ناشی از کمرنگ بودن فرهنگ کارآفرینی دانست و افزود: خانواده، آموزش‌وپرورش، دانشگاه و مراکز فنی و حرفه‌ای برای تقویت فرهنگ کارآفرینی و مهارت آموزی رسالت مهمی بر عهده دارند.
وی نقش مؤثر نیروهای خلاق و کارآفرین در ایجاد اشتغال و تولید را یادآور شد و افزود: نیروی مبتکر و نوآور الگوی خوبی برای فرهنگ کارآفرینی هستند.
** برنامه‌های در دست اجرا
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ظرفیت‌های اشتغالزایی و نیروی کار هشت رشته با اجرای طرح تکاپو در این استان شناسایی و تدوین شد.
مظاهری اظهار داشت: صنایع دستی، دامداری سنتی و تولیدات لبنی، تولید و بسته بندی محصولات زراعی و گیاهان دارویی، تولید و فراوری مرکبات، پرورش زنبور عسل، آبزی پروری، گردشگری و خدمات اسکان هشت اولویت اشتغالزایی تعیین شده این استان در قالب طرح تکاپو است.
وی با بیان اینکه اولویت‌های سرمایه گذاری اشتغال این استان در این هشت رشته خواهد بود، تصریح کرد: متناسب با ویژگی‌های طبیعی و آب‌وخاک هر منطقه ظرفیت‌هایی برای تولید و اشتغال پایدار وجود دارد که شناسایی این ظرفیت‌ها و بالفعل سازی آن از اهداف طرح تکاپوست.
مظاهری اهمیت استعدادیابی ظرفیت‌های طبیعی، مزیت‌های اشتغال و نیروی کار هر منطقه در قالب طرح تکاپو را یادآور شد و گفت: طرح تکاپو به صورت پایلوت در کهگیلویه و بویراحمد تهیه شد و به عنوان الگویی در سایر استان‌ها اجرا خواهد شد.
این مسئول گفت: همکاری دستگاه‌های اقتصادی برای شناسایی مزیت‌های اقتصادی هر منطقه با تمرکز بر مشاغل خُرد و کوچک، بستری برای کاهش نرخ بیکاری، تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است.
وی گفت: در قالب طرح تکاپو در کنار شناسایی نیروی کار مناطق مختلف مؤلفه‌هایی چون آموزش، حمایت مالی و پشتیبانی برای ایجاد شبکه‌های تولید پیش بینی شده است.
مظاهری برند سازی را یکی از راهکارهای موفقیت شبکه‌ها و تعاونی‌های تولیدکنندگان دانست و افزود: از ظرفیت‌های بالای تولید، بهره‌وری اقتصادی مطلوب به ویژه در بخش صادرات صورت نگرفته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: علاوه بر پرداخت تسهیلات بانکی در قالب کارگروه‌های اشتغال و کارگروه رفع موانع تولید در سه سال اخیر گام‌های خوبی برای رونق اشتغال و تولید برداشته شده است.
طرح تکاپو درصدد است تا با استفاده از ظرفیت‌های بومی و به‌کارگیری کسب و کار و اشتغال پایدار با استفاده از تجارب سازمان‌های بین‌المللی در سایر کشورها، برنامه منسجمی را برای تحرک در بخش تقاضای نیروی کار به اجرا درآورد.
مدل محوری در مرحله پیاده سازی طرح تکاپو، توسعه سیستم کسب و کار معطوف به موضوع اشتغال پایدار خواهد بود.
نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم استان کهگیلویه و بویراحمد به تدبیر دولت یازدهم در رفع چالش بیکاری امیدوار هستند.
عدل هاشمی پور افزود: رفع معضل بیکاری و ایجاد اشتغال، یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان دولت یازدهم است.
وی با بیان اینکه بسترهای لازم برای اشتغالزایی و کارآفرینی در کهگیلویه و بویراحمد فراهم است، گفت: به دلیل برخی مشکلات از جمله نبود سرمایه گذار بسیاری از جوانان این استان بیکار هستند.
هاشمی پور ابراز کرد: با توجه به افزایش رشد اقتصادی، کاهش رکود و گشایش‌های حاصل شده پس از برجام امیدواریم آمار بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد کاهش یابد.
نماینده مردم بویر احمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز اقتصاد مقاومتی را محور توسعه و پیشرفت همه جانبه کشور عنوان کرد.
غلام محمد زارعی بیکاری را بزرگترین چالش پیش روی دولت تدبیر وامید دانست و افزود: این دولت همواره دغدغه ایجاد اشتغال برای جوانان و جویندگان کار را داشته، و رفع این معضل را در رونق واقعی بخش اقتصاد جستجو می‌کند.
وی گفت: انتظار می‌رود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفع مشکلات بیکاری را در اولویت کاری خود قرار دهد.
** ظرفیت‌های ایجاد اشتغال
معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: 23 هزار و 395 شغل پایدار در برنامه پنج‌ساله از سال 95 تا 99 در مناطق روستایی این استان ایجاد می‌شود.
پژمان نیک اقبالی افزود: تعهد دستگاه‌های اجرایی کهگیلویه و بویراحمد در زمینه ایجاد شغل پایدار در روستاهای این استان در سال‌های 95، 96، 97، 98 و 99 به ترتیب 2 هزار و 236، چهار هزار و 239، چهار هزار و 256، شش هزار و 306 و شش هزار و 358 مورد است.
وی بیان کرد: این تعداد شغل پایدار باید از سوی کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان‌های جهاد کشاورزی و بسیج سازندگی و اداره‌های کل بنیاد شهید و امور ایثارگران، راه و شهرسازی، بهزیستی، آموزش فنی و حرفه‌ای و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شود.
نیک اقبالی اظهار کرد: این شغل‌های پایدار در زمینه‌های مختلف از جمله فنی، صنایع دستی، کشاورزی، دامپروری، باغداری، خدمات و مشاغل خانگی بوده و متناسب با ظرفیت و توانمندی هر روستاست.
وی عنوان کرد: اجرای این طرح مهم فرصتی مناسب برای کمک به رشد، توسعه و پیشرفت روزافزون مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد و کاهش میزان مهاجرت روستائیان به شهرهای استان خواهد بود.
نیک اقبالی ابراز داشت: باید مدیران اجرایی و ساکنان مناطق روستایی کهگیلویه و بویراحمد از این فرصت ارزنده استفاده بهینه‌ای کرده و به نحو مطلوب از آن استقبال کنند.
وی افزود: توسعه هر چه بیشتر مناطق روستایی کشور و ایجاد اشتغال پایدار برای اهالی آنها یکی از دغدغه‌ها و اولویت‌های مهم کاری دولت یازدهم است و به همین دلیل نیز در حال انجام تلاش‌ها و اقدام‌هایی ارزنده در این راستاست.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: اختصاص 6 هزار و 460 میلیارد ریال اعتبار ریالی و 955 میلیون یورو اعتبار ارزی به 57 طرح صنعتی مهمترین در سفر هیات دولت به این استان امیدواری‌ها را برای گشایش در معضل کارآفرینی را زنده کرده است.
سید موسی خادمی افزود: این اعتبارات برای طرح‌هایی که مجوز احداث دریافت کرده‌اند، تصویب شده و بخش خصوصی باید پس از تأمین 20 درصد سهم آورده خود برای جذب آن تلاش کنند که برخی از سرمایه گذاران تا مرحله معرفی به بانک پیش رفته‌اند.
وی بیان کرد: تصویب یکهزار و 400 میلیارد ریال یارانه سود تسهیلات بانکی مصوبه دیگری بود که عملی شدن آن رونق تولید و اشتغال در این استان را متحول خواهد کرد.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: 6 تفاهم نامه همکاری با سازمان اقتصادی کوثر در سفر هیات دولت به این خطه امضا شد.
خادمی گفت: امضای تفاهم نامه با ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی (ره) برای اجرای طرح‌هایی با چهار هزار میلیارد ریال اعتبار در رونق اقتصادی و زیرساخت‌های عمرانی مناطق محروم لوداب، پیچاب و قلعه رئیسی یکی از این تفاهم نامه‌هاست.
کهگیلویه و بویراحمد یک درصد خاک و جمعیت کشور را در اختیار دارد در جنوب غربی ایران قرار دارد.


٠٨:٢٩ - 1395/10/22    /    شماره : ١٤٥٨٠    /    تعداد نمایش : ٥٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج