اخبار > ضرورت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی


  چاپ        ارسال به دوست

ضرورت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، محمدرضا رضوی رئیس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی در برنامه اقتصاد ایران شبکه تهران در خصوص دستیابی به تراز تجاری مثبت کشور اظهار داشت:تراز تجاری مثبت که در سال گذشته محقق شد امری گذرا نیست و پایدار خواهد ماند چراکه این رقم از منفی 38 میلیارد دلار سال 87 به تدریج روبه به بهبود رفته و به صفر و عدد مثبت رسیده  و ناگهانی ایجاد نشده است.

وی ادامه داد:در صحنه مدیریت واردات موفق عمل شده و توانسته ایم واردات اقلام غیر ضروری را کاهش دهیم و اقلام صادراتی مهمی را به بازارهای جهانی عرضه کنیم به طوریکه اکنون در صنعت پتروشیمی 10 تا 15 میلیارد دلار صادرات داریم.
رضوی در خصوص اینکه به اعتقاد کارشناسان فرآورده های پتروشیمی نیز محصول خام محسوب می شودو برای صادرات آن می بایست ارزش افزوده بیشتری برای آن ایجاد کرد گفت:این موضوع درست است و ما از 8 سال گذشته به دنبال آن هستیم تا توانمندی های صنعت پتروشیمی را در صنایع پایین دستی ارتقا دهیم .
رئیس موسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی تصریح کرد: به همین منظور اوایل امسال ستادی در وزارت صنعت معدن و تجارت تحت عنوان توسعه صنایع پایین دستی ایجاد شد و معتقدیم اگر در این حوزه به درستی عمل شود ، طی 10 سال صادرات 25 میلیارد دلاری و اشتغال میلیونی را شاهد خواهیم بود.
رضوی در خصوص وضعیت کالاهای اساسی در کشور اظهار داشت:میزان واردات این نوع کالاها طی سال های گذشته کاهش داشته و در برخی حوزه ها به خودکفایی و صادرات نیز رسیده ایم.
این مقام مسئول افزود:از بین 9 قلم کالای اساسی در 6 قلم از جمله شیرخشک ، کره، گندم، جو ، برنج و روغن کاهش واردات و در اقلام کنجاله، ذرت دامی و گوشت افزایش واردات داشته ایم.
وی در خصوص راهکارهای رفع وابستگی کامل به واردات کالاهای اساسی گفت:قدم های مثبتی تاکنون در این زمینه برداشته شده است اما در برخی محصولات ، شرایط تولید از جمله میزان آببری و نوع خاک در کشور مهیا نیست و باید در این حوزه ها کار بیشتری صورت گیرد.
رضوی با تاکید بر مدیریت منابع آبی افزود: در کل دنیا 70 درصد منابع آبی کشورها صرف بخش کشاورزی می شود که این رقم در کشور ما 92 درصد است.
وی ادامه داد:در حوزه تنظیم محصولات آب بر و مدیریت منابع آبی اقداماتی انجام گرفته اما نتیجه آن زمان بر است و نیاز به منابع مالی و بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا دارد.


٠٩:٠٥ - 1396/02/20    /    شماره : ١٦٢٣٦    /    تعداد نمایش : ١٠٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج