اخبار > در پایین‌دست پتروشیمی قطر چه خبر است؟


  چاپ        ارسال به دوست

سه کارخانه مختلف تولیدی

در پایین‌دست پتروشیمی قطر چه خبر است؟

اخبار صنعت پتروشیمی

پلی اتیلن سبک ((LDPE در شرکت پتروشیمی کاپکو(QAPCO) در سه کارخانه مختلف تولید می شود. این سه کارخانه در مجموع ظرفیت تولیدشان در سال ۷۰۰ میلیون تن است. پلی اتیلن سنگین (HDPE) نیز توسط شرکت پتروشیمی کیو-چم (Q-CHEM) و در دو کارخانه مختلف تولید می شود که مجموه ظرفیت تولید این دو کارخانه ۸۰۳ میلیون تن در سال است. پلی اتیلن خطی سبک (LLDPE) توسط شرکت پتروشیمی کاتوفین(QATOFIN) و تنها در یک کارخانه تولید می شود که ظرفیت تولید آن در حدود ۴۵۰ میلیون تن در سال است. اگرچه تولید درجات مختلف پلی اتیلن در قطر در سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۲.۳۱ میلیون تن بوده است، میزان مصرف داخلی آنها نزدیک به ۵۴.۸ هزار تن در سال است که تقریبا ۲.۴ درصد از کل تولید پلی اتیلن را شامل می شود. میزان مصرف پلی اتیلن به تفکیک کاربردهای مختلف در قطر در نمودار ۱ نشان داده شده است.

نمودار ۱- میزان مصرف داخلی درجات مختلف پلی اتیلن در قطر به تفکیک کاربرد (منبع: GOIC)

تعجبی ندارد که مجموع ذخایر تانکرها و لوله‌های حاوی درجات مختلف پلی اتیلن تقریبا ۷۹ درصد از بازارهای محلی پلی‌اتیلن را در قطر تشکیل می دهند. از سوی دیگر، ۵۳.۶ درصد از درجات مختلف پلی اتیلن تولیدی در قطر به چین و هند صادر می شوند، جایی که این محصولات تولید و تبدیل به اشکال مختلف محصولات نهایی می‌شوند. کل مقدار محصولات پلی اتیلن وارداتی با درجات مختلف بالغ بر ۵/۳۱ میلیون تن بود که تقریبا ۵۷.۵ درصد از کل مصرف داخلی پلی اتیلن و ۱.۳۷ درصد از کل تولید پلی اتیلن را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، قیمت متوسط محصولات پلاستیکی وارداتی بین ۳.۵۷۹ دلار آمریکا و ۶.۲۹۴ دلار آمریکا به ازای هر تن بود. بر اساس متوسط قیمت پلی اتیلن در سال ۲۰۱۶، نسبت ارزش افزوده متناسب با محصولات وارداتی پلی اتیلن نیز بین ۲.۵۳ و ۴.۴۹ بوده است.
بر همین اساس فرصت‌های بالقوه بر اساس درجات مختلف پلی اتیلن، شامل تولید محصولات بر پایه پلی اتیلن است که با روش ادغام تولید می‌شوند، مانند انواع لوله، پوشش کابلی و بخش های مختلف ادوات پزشکی. همچنین این فرصت برای دانشگاهیان و محققان وجود دارد که محصولات جدید و کاربردهای جدیدی را برای درجات مختلف پلی اتیلن طراحی کنند.
تحلیل عرضه- تقاضای محصولات آلفا اولفین خطی (LAO)همه محصولات آلفا اولفین خطی (LAO) در قطر و توسط شرکت پتروشیمی کیو-چم (Q-CHEM) تولید می شود. توسعه صنعت آلفا اولفین خطی (LAO) در نمودار ۲ نشان داده شده است. مصرف داخلی این محوصل تقریبا ۵۳ درصد از کل تولید آلفا اولفین خطی (LAO) {یک-هگزان و NAO} را شامل می شود. علاوه بر این، یک- هگزان معمولا به عنوان منومر همراه در تولید پلی اتیلن سنگین (HDPE) و پلی اتیلن خطی سبک (LLDPE) به ترتیب توسط شرکت های پتروشیمی کیو-چم (Q-CHEM) و کاتوفین مورد استفاده قرار می گیرد. مصرف این محصول در سال ۲۰۱۴ به ۳۴ درصد از کل مصرف آلفا اولفین خطی (LAO) یا ۱۷.۹ درصد از کل تولید آلفا اولفین خطی (LAO) را تشکیل می دهد.

 نمودار ۲- توسعه صنعت آلفا اولفین خطی (LAO) در قطر (منبع: Q-CHEM, GOIC)

تحلیل فوق این نکته را آشکار می‌سازد که نرمال آلفا اولفین(NAO) در داخل قطر به منظور برای حفاری و روغن‌کاری و توسط شرکت پتروشیمی QP مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر، مقدار صادرات این ماده بالغ بر ۲۰۹ میلیون تن بوده است که برای راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی در این کشور کفایت می کرده است،

مثلا برای تولید محصولاتی مانند مواد شستشوی سطوح و روغن های مصنوعی و به ویژه تولید روغن پایه گروه ۴. مقدار روغن پایه که در سال ۲۰۱۶ به قطر وارد شده است به ۷/۱۴ میلیون تن می رسد. فرصت های شناسایی شده به ادغام صنایع بالادستی، میان دستی و پایین دستی در کشور کمک شایانی خواهد کرد.
تحلیل عرضه- تقاضای زنجیره ارزش متانولمتانول تجاری ترین محصول تولیدی در صنعت پتروشیمی در جهان است و تخمین زده می شود که ظرفیت تولید این محصول در حدود ۱۰۰ میلیون تن در سال باشد. ظرفیت تولید متانول در قطر ۷.۶ درصد از تولید متانول در کشورهای GCC و ۱ درصد کل تولید متانول در جهان است. این محصول در قطر توسط شرکت کافک(AQFAC) تولید می شود و ظرفیت در نظر گرفته شده برای این محصول در حدود ۹۸۲.۳۵ میلیون تن است. توسعه صنعت متانول در نمودار ۳ نمایش داده شده است.

نمودار ۳- توسعه صنعت متانول در قطر(منبع: QAFAC, GOIC)

صنایع پایین دستی متانول در قطر تنها شامل تولید متیل ترت-بوتیل اتر (MTBE) و کنستانتره فرمالدئید اوره (UFC) می شود. متیل ترت-بوتیل اتر (MTBE) توسط شرکت پتروشیمی کافک(AQFAC) تولید می شود و ظرفیت در نظر گرفته شده برای تولید آن ۶۱۰ میلیون تن در سال است. علاوه بر این ۶۰ میلیون تن کنستانتره فرمالدئید اوره (UFC) در سال و توسط شرکت پتروشیمی GFC تولید می شود. متوسط مصرف داخلی متانول در طول پنج سال گذشته به ۲۴۹ میلیون تن در سال می رسد که ۲۵.۴ از کل ظرفیت تولید این کارخانه را به خود اختصاص می دهد. در سال ۲۰۱۶ این مقدار به ۳۵.۵ درصد از کل تولید رسید در حالی که متیل ترت-بوتیل اتر (MTBE) و کنستانتره فرمالدئید اوره (UFC) به ترتیب ۲۵.۱ درصد و ۴.۳ درصد از کل تولید متانول را تشکیل می دهند. بقیه میزان تولید شده نیز به بازارهای بین المللی صادر می شود. تحلیل عرضه- تقاضای صنایع پایین دستی متانول در نمودار ۴ نشان داده شده است.

نمودار ۴- توسعه صنایع پایین دستی متانول(منبع: QAFACو QAFCO, QP, GOIC)

تحلیل عرضه و تقاضا نشان می دهد که متانول تنها محصول در دسترس در زنجیره ارزش است. بنابراین، فرصت های بالقوه برای راه اندازی صنایع پایین دستی متانول در کشور، مانند تولید متیل متا کرایلیت (MMA)، پلی متیل متاکرایلیت(PMMA)، پلی اکسی متیلن(POM) اسید استیک و متیل آمین وجود دارد. تولید متیل متا کرایلیت (MMA)، پلی متیل متاکرایلیت(PMMA)، پلی اکسی متیلن(POM) نیاز به متانول و اتیلن دارد در حالی که تولید متیل آمین به ترکیبی از متانول و آمونیاک نیاز دارد. تولید اسید استیک به متانول و منوکسید کربن با گاز طبیعی نیاز دارد.

آمار صادرات نشان می دهد که همه این مواد به اندازه کافی در قطر وجود دارد که بتوان این محصولات را به تولید تجاری رساند. تقاضای داخلی برای پلی متیل متاکرایلیت(PMMA) در سال ۲۰۱۶ بالغ بر ۵.۶۹۳ میلیون تن بوده است. اگرچه شروع تولید این محصولات به ارزش تولید متانول در دامنه ۹.۵۴-۱.۷۴ خواهد بود.


٠٩:١٠ - 1396/07/17    /    شماره : ١٧٣٩٣    /    تعداد نمایش : ٧٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج