اخبار > پرداخت مالیات مانع رشد توسعه در صنایع پایین دست


  چاپ        ارسال به دوست

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران:

پرداخت مالیات مانع رشد توسعه در صنایع پایین دست

برنامه "مناظره" رادیو گفت و گو با موضوع اخذ مالیات از خام فروشی به اسم صادرات غیر نفتی و با حضور مهندس حسن حسین قلی نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به روی آنتن رفت.

مهندس حسن حسین قلی در آغاز با بیان اینکه باید مفهوم خام فروشی را مشخص کرد، اظهار داشت: گاهی برخی مسئولین برداشت متفاوتی از خام فروشی نسبت به قانون دارند. اینها فقط برای گرفتن ژست وطن دوستی علیه خام فروشی شعار می دهند.

وی به قانون خام فروشی اشاره کرد و اظهار داشت: بر اساس قانون رفع موانع تولید که به تصویب هیئت وزیران رسیده است، هر کالایی که تغییر فیزیکی، شیمیایی و کیفی کند، دیگر ماده خام محسوب نمی شود. به عنوان مثال زمانی که از معدن، سنگ را جدا کنیم، ماده خام محسوب می شود اما به محض اینکه آن را خرد یا آهن آن را جدا می کنید، دیگر خام محسوب نمی شود اما برخی از مسئولین معتقدند سنگ آهن دانه بندی شده خام است.

وی با بیان اینکه هر کالایی ماده اولیه کالای دیگر محسوب می شود، عنوان کرد: به عنوان یک معدن کار، ماده اولیه همه صنایع را تولید می کنیم و در واقع کار ما فقط معدن کاری و نه فرآوری مواد معدنی در درجه نخست نیست.

نایب رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران ضمن اشاره به رشد و توسعه صنایع بالادست در یک دهه گذشته و ایجاد پتروشیمی ها و صادرات محصولات آنها، بیان کرد: اما این توسعه را در پایین دست شاهد نیستیم زیرا در این صنایع باید مالیات پرداخت کنیم.

وی با بیان اینکه در قانون رفع موانع تولید خام فروشی تعریف شده است، گفت: در آیین نامه این قانون، موادی که حتی ارزش افزوده پایین هم دارند، مواد خام نیستند. با وجود اینکه سال ها است داریم دائما از ضرورت تولید ارزش افزوده و عدم خام فروشی صحبت می کنیم، اما همچنان داریم نفت خام می فروشیم. برای اینکه جلوی خام فروشی را بگیریم باید فناوری را وارد چرخه معدن کنیم و همه بخش ها از جمله حمل و نقل نیز باید توسعه پیدا کنند. در مورد بخش پتروشیمی نیز همین وضعیت است.

حسین قلی با اشاره به عربستان به عنوان رقیب ایران عنوان داشت: ایران روی سرشاخه های پتروشیمی سرمایه گذاری کرده است اما عربستانی ها روی سرمایه بعد از آن یعنی صنایع دوم تا چهارم سرمایه گذاری کردند و به همین دلیل ما از آنها مواد اولیه می خریم.


٠٩:١٥ - 1396/10/20    /    شماره : ١٧٩٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج